BUG
Gmina Ciechanowiec
Ciechanowiec to jedna z najatrakcyjniejszych gmin w Polsce Wschodniej, położona w południowo-zachodniej części powiatu wysokomazowieckiego, 130 km od Warszawy, na trasie turystycznej do Białowieży, w Obszarze Chronionego Krajobrazu Dolina Bugu i Nurca oraz obszarze Natura 2000.


Malowniczy charakter mazowiecko-podlaskiego pogranicza sprawia, że każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie. Czyste powietrze, piękne widoki, przyjaźnie nastawieni mieszkańcy oraz atrakcje turystyczne i kulturalne sprawiają, że ten kto raz odwiedził Ciechanowiec i jego okolice, powraca tu wielokrotnie.

Ciechanowiec jest jednym z najstarszych miast w Polsce Wschodniej, położonym nad rzeką Nurzec, na północnym krańcu Obszaru Chronionego Krajobrazu Dolina Bugu i Nurca. Jego liczne zabytki i pomniki przyrody, doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji oraz bogaty program wydarzeń kulturalnych stanowią o wielkiej wartości pod względem dziedzictwa kulturowego oraz o atrakcyjności turystycznej tego miejsca.

Unikalne położenie geograficzne spowodowało, że od zarania dziejów był miejscem bardzo atrakcyjnym i chętnie zasiedlanym, dzięki czemu w 1429 r. uzyskał prawa miejskie. Na przestrzeni wieków był tu zamek obronny z fosą, fort ziemny, był klasztor i świątynie wielu wyznań: katolickie, prawosławne, mojżeszowe i protestanckie, a wśród nich nawet ariańska, ale przede wszystkim żyli tu ludzie, którzy tworzyli jedyną w swoim rodzaju, wciąż zmieniającą się mieszankę kultur i obyczajów.

Początki Ciechanowca sięgają XIII wieku. Na lewym brzegu rzeki Nurzec znajduje się starsza część miasta ze średniowiecznym układem architektonicznym rynku, barokowym kościołem i zespołem klasztorno-szpitalnym z XVIII wieku, XVIII-wieczną synagogą, cerkwią prawosławną z XIX wieku i pomnikiem księdza Krzysztofa Kluka – najwybitniejszego polskiego przyrodnika doby Oświecenia. Na prawym znajduje się Muzeum Rolnictwa z siedzibą w XIX-wiecznym pałacu hr. Starzeńskich, skansen budownictwa wiejskiego z ponad 40 obiektami drewnianymi i unikalne zabytki techniki rolniczej, transportu wiejskiego i hodowli zwierząt. Istnieje tu największe w Europie Muzeum Weterynarii oraz Muzeum Leśne i Muzeum Pisanki.

Ślady historii widoczne są też w licznych zabytkach na terenie gminy – XVII-wieczny drewniany kościół w Winnie-Poświętnej i neogotycki kościół w Pobikrach, to tylko niektóre obiekty warte zwiedzenia.

Raj dla turystów – rzeka, rowery i chilijskie alpaki

Na turystów przyjeżdżających do gminy Ciechanowiec czekają oferujące wysoką jakość usług restauracje, gospodarstwa agroturystyczne i kwatery prywatne. Przepływająca przez gminę rzeka Nurzec i stanowiący południowo-zachodnią granicę gminy Bug, są rajem dla wędkarzy i kajakarzy. Znajdujące się w Ciechanowcu wypożyczalnie kajaków umożliwiają odbycie niezapomnianych spływów kajakowych. Meandry i zakola rzeki wijące się wśród pól i lasów stanowią ostoję dla wielu cennych gatunków zwierząt i ptaków. Z kajaków można przesiąść się na rower i zwiedzić zakątki gminy jadąc zielonym Szlakiem Rowerowym Pogranicza Mazowiecko-Podlaskiego, który łączy dwa systemy szlaków turystycznych: nadnarwiańskich z nadbużańskimi. Przez najciekawsze tereny prowadzi też zielony pieszy szlak turystyczny PTTK Ciechanowiec – Gąsiorowo. Gmina ma też egzotyczną atrakcję - w pobliżu wsi Bujenka znajduje się największa w Polsce hodowla alpak, zwierząt sprowadzonych z Chile. Natomiast miłośnicy militariów mogą zobaczyć zbudowane ponad 60 lat temu umocnienia tworzące Linię Mołotowa.

Liczne imprezy plenerowe to dodatkowa atrakcja, zwłaszcza dla amatorów turystyki weekendowej: Wianki na Nurcu, Podlaskie Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi, Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Podlaskie Spotkania”, Podlaskie Święto Chleba oraz Konkurs Gry na Ludowych Instrumentach Pasterskich im. K. Uszyńskiego – „Ligawki” przyciągają licznych gości i mieszkańców gminy.

Ciechanowiec – najlepsza przestrzeń do życia

Ciechanowiec stale inwestuje w rozwój gminnej infrastruktury - pojawiają się nowi inwestorzy, dla których gmina tworzy specjalną podstrefę ekonomiczną. Dobra infrastruktura techniczna, rzeźba terenu, kompleksy leśne, woda, sieć telekomunikacyjna i drogowa, nadwyżki siły roboczej, wszystko to czyni Ciechanowiec doskonałym miejscem dla zrównoważonego rozwoju.

Poprzez działania inwestycyjne i promocyjne Gmina Ciechanowiec zmierza do stworzenia mieszkańcom, turystom i inwestorom najlepszej przestrzeni do życia oraz do rozwoju turystycznego, biznesowego, kulturalnego i sportowego.